/ PDC30SM-CADR11
1-Digit 0.3in
PDC30SM-CADR11
DISPLAY 7SEG 0.3″ SGL RED 10SMD
Color:
Red
Common Pin:
Common Anode
Current:
10mA
Digit/Alpha Size:
0.30" (7.62mm)
Display Type:
7-Segment
Millicandela Rating:
7mcd
Number of Characters:
1
Package / Case:
10-SMD, No Lead
Power Dissipation (Max):
70mW
Size / Dimension:
0.472" H x 0.287" W x 0.148" D (12.00mm x 7.30mm x 3.75mm)
Type:
LED
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Wavelength - Peak:
630nm
Download Datasheet:
Download PDF
SKU:
PDC30SM-CADR11
Category:
1-Digit 0.3in
Related products
Read more
1-Digit 0.3in