/ PDC39SM-CADB01
1-Digit 0.39in
PDC39SM-CADB01
DISPLAY 7SEG 0.39″ SGL BLU 10SMD
Color:
Blue
Common Pin:
Common Anode
Current:
10mA
Digit/Alpha Size:
0.39" (10.00mm)
Display Type:
7-Segment
Millicandela Rating:
10mcd
Number of Characters:
1
Package / Case:
10-SMD, No Lead
Power Dissipation (Max):
114mW
Size / Dimension:
0.590" H x 0.386" W x 0.148" D (15.00mm x 9.80mm x 3.75mm)
Type:
LED
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3.2V
Wavelength - Peak:
465nm
Download Datasheet:
Download PDF
SKU:
PDC39SM-CADB01
Category:
1-Digit 0.39in
Related products
Read more
1-Digit 0.39in